AA

Veien mot et helelektrisk samfunn

  • Agder Energi-konferansen 2019 arrangeres på Kilden Teater og Konserthus. Fra venstre: ordfører i Kristiansand, Harald Furre, administrerende direktør i Næringsforeningen, Anita S. Dietrichson og konsernsjef i Agder Energi, Tom Nysted. Foto: Jon Anders Skau, Agder Energi

DEL

TWITTER
FACEBOOK
LINKEDIN

Hel-elektriske samfunn står i fokus når Agder Energi-konferansen går av stabelen 8. og 9. mai 2019. Næringsforeningen og Kristiansand kommune er med som arrangører.

Konferansen tar for seg elektrifisering av samfunnet, og tema er «Generasjonen etter oss – Electric City».

– Stadig flere flytter til byer. Det er en av de store makrotrendene både lokalt og i Norge som vil få stor betydning, ikke bare for vår bransje, men for hele samfunnet, sier Tom Nysted, konsernsjef i Agder Energi.

Han viser til en FN-rapport som sier at to av tre mennesker vil bo i byer i 2050.

– Det vil føre til store endringer i hvordan vi bor, lever og jobber. Uten bærekraftige løsninger vil befolkningsveksten radikalt forsterke presset på ressursene, øke karbonavtrykket og gjøre lokal forurensing til en enda større utfordring i storbyene.

Samarbeid og innovasjon

Aktører på Agder har lenge jobbet med målbildet «Electric Region Agder», som består av ulike prosjekter med mål om å gjøre Agder til Norges første helelektriske region. Blant initiativtakerne finner vi fylkeskommunene, næringsforeningene i Kristiansand og Arendal samt Kristiansand og Arendal kommune. Her har Agder Energi blant annet startet et betydelig innovasjonsprosjekt for å utforske hvilke forretningsmodeller og muligheter som kan oppstå når stadig flere områder av samfunnet elektrifiseres.

– Et av de aller viktigste spørsmålene er hvordan vi forsyner fremtidens byer med ren og bærekraftig energi, sier Nysted.

Når Agder Energi-konferansen arrangeres i mai 2019, er det for femte gang. Nytt av året er at Næringsforeningen og Kristiansand kommune er med på laget.

– Dette byr på store muligheter for næringslivet regionalt, og vi vet at elektrifisering er en del av løsningen på klimautfordringene. Derfor er vi veldig glad for å være med som arrangører. Vi ønsker særlig å få med oss små og mellomstore bedrifter, for det er et stort mulighetsrom for disse innenfor denne tematikken, sier Anita S. Dietrichson, administrerende direktør i Næringsforeningen.

Hun fortsetter:

– Skal vi lykkes med å gjøre Agder til Norges første helelektriske region må både politikk og næringsliv jobbe sammen. Vi ser på konferansen som en ypperlig arena for våre medlemmer og næringslivet for øvrig til å knytte viktige kontakter, lære, bli inspirert og ikke minst vise hvordan vi sammen jobber for å løse fremtidens utfordringer. Mange bedrifter på Sørlandet kan være med på utviklingen mot et helelektrisk samfunn.

Konferanse for alle bransjer

De to med-arrangørene gir konferansen et bredere nedslagsfelt enn tidligere år.

– Det går fra å være en konferanse hovedsakelig for kraftbransjen til en konferanse med et bredere samfunnsperspektiv, sier ordfører i Kristiansand, Harald Furre (H).

Han forteller at målet med konferansen er å inspirere flere til å gjøre mer, gjennom å vise gode eksempler på grønne, fremtidsrettede løsninger.

– Kristiansand er en skapende by med ambisjoner. Vi tenker langsiktig og tar klimautfordringene på alvor. I det ligger et ansvar for å finne nye løsninger i dag, så generasjonene etter oss får de samme mulighetene som vi har. Agder Energi er en av de lokale virksomhetene som virkelig går fra ord til handling i miljøspørsmålet, og vi ser frem mot å ønske velkommen til Agder Energi-konferansen i 2019, sier han.

Les mer om konferansen her.

Annonse
Annonse
Annonse
Annonse

DEL

TWITTER
FACEBOOK
LINKEDIN
Annonse
Annonse
Annonse
Annonse
Hel-elektriske samfunn står i fokus når Agder Energi-konferansen går av stabelen 8. og 9. mai 2019. Næringsforeningen og Kristiansand kommune er med som arrangører.

Konferansen tar for seg elektrifisering av samfunnet, og tema er «Generasjonen etter oss – Electric City».

– Stadig flere flytter til byer. Det er en av de store makrotrendene både lokalt og i Norge som vil få stor betydning, ikke bare for vår bransje, men for hele samfunnet, sier Tom Nysted, konsernsjef i Agder Energi.

Han viser til en FN-rapport som sier at to av tre mennesker vil bo i byer i 2050.

– Det vil føre til store endringer i hvordan vi bor, lever og jobber. Uten bærekraftige løsninger vil befolkningsveksten radikalt forsterke presset på ressursene, øke karbonavtrykket og gjøre lokal forurensing til en enda større utfordring i storbyene.

Samarbeid og innovasjon

Aktører på Agder har lenge jobbet med målbildet «Electric Region Agder», som består av ulike prosjekter med mål om å gjøre Agder til Norges første helelektriske region. Blant initiativtakerne finner vi fylkeskommunene, næringsforeningene i Kristiansand og Arendal samt Kristiansand og Arendal kommune. Her har Agder Energi blant annet startet et betydelig innovasjonsprosjekt for å utforske hvilke forretningsmodeller og muligheter som kan oppstå når stadig flere områder av samfunnet elektrifiseres.

– Et av de aller viktigste spørsmålene er hvordan vi forsyner fremtidens byer med ren og bærekraftig energi, sier Nysted.

Når Agder Energi-konferansen arrangeres i mai 2019, er det for femte gang. Nytt av året er at Næringsforeningen og Kristiansand kommune er med på laget.

– Dette byr på store muligheter for næringslivet regionalt, og vi vet at elektrifisering er en del av løsningen på klimautfordringene. Derfor er vi veldig glad for å være med som arrangører. Vi ønsker særlig å få med oss små og mellomstore bedrifter, for det er et stort mulighetsrom for disse innenfor denne tematikken, sier Anita S. Dietrichson, administrerende direktør i Næringsforeningen.

Hun fortsetter:

– Skal vi lykkes med å gjøre Agder til Norges første helelektriske region må både politikk og næringsliv jobbe sammen. Vi ser på konferansen som en ypperlig arena for våre medlemmer og næringslivet for øvrig til å knytte viktige kontakter, lære, bli inspirert og ikke minst vise hvordan vi sammen jobber for å løse fremtidens utfordringer. Mange bedrifter på Sørlandet kan være med på utviklingen mot et helelektrisk samfunn.

Konferanse for alle bransjer

De to med-arrangørene gir konferansen et bredere nedslagsfelt enn tidligere år.

– Det går fra å være en konferanse hovedsakelig for kraftbransjen til en konferanse med et bredere samfunnsperspektiv, sier ordfører i Kristiansand, Harald Furre (H).

Han forteller at målet med konferansen er å inspirere flere til å gjøre mer, gjennom å vise gode eksempler på grønne, fremtidsrettede løsninger.

– Kristiansand er en skapende by med ambisjoner. Vi tenker langsiktig og tar klimautfordringene på alvor. I det ligger et ansvar for å finne nye løsninger i dag, så generasjonene etter oss får de samme mulighetene som vi har. Agder Energi er en av de lokale virksomhetene som virkelig går fra ord til handling i miljøspørsmålet, og vi ser frem mot å ønske velkommen til Agder Energi-konferansen i 2019, sier han.

Les mer om konferansen her.

Tagger:, , ,

Våre hovedsamarbeidspartnere

Vil du motta nyhetsbrev og invitasjoner?

Fyll ut skjemaet nedenfor