AA

Slutter i Næringsforeningen

DEL

TWITTER
FACEBOOK
LINKEDIN

Bjørn Erland gir seg i Næringsforeningen etter fem år i jobben. Erland har hatt ansvaret for foreningens medlemmer i Søgne og Songdalen.

– Bjørn har først og fremst snakket med næringslivet slik at vi har gått ut med en samlet stemme fra Søgne og Songdalen, sier administrerende direktør  Anita S. Dietrichson.

– Han har forstått hva næringslivet i Søgne og Songdalen har vært opptatt av, basert på sine relasjoner og kunnskap om næringslivet der. I tillegg har han arbeidet med kommunesammenslåingen i to kommuner hvor motstanden var stor, og nei-flertallet for sammenslåing klar, fortsetter Dietrichson.

Bjørn Erland kom fra stillingen som banksjef i Søgne og Greipstad Sparebank da han startet i næringsforeningen i 2014, og var den første næringskoordinator for næringslivet i Søgne og Songdalen. Det var næringslivet selv som foreslo Bjørn i sin tid, et forslag som også ble heiet fram av de to ordførerne. Samtidig ble det etablert en ressursgruppe, basert på de 78 medlemsbedriftene i de to kommunene (40 i Søgne og 38 i Songdalen). Bygg- og anlegg er den dominerende bransjen. Denne medlemsgruppen har cirka 1600 ansatte og en omsetning på 3,5 milliarder kroner.

-Vi takker Bjørn for en flott innsats for næringslivets sak, og ønsker ham lykke til med pensjonisttilværelsen, sier Dietrichson.

Roar Osmundsen startet som ny næringspolitisk leder i Næringsforeningen  i mars.

Samtidig har det kommet en ny mann inn i Næringsforeningens stab, som vil ivareta området Erland dekket. Roar V. Osmundsen tiltrådte 12. mars som næringspolitisk rådgiver i Næringsforeningen. Han kommer fra stillingen som redaktør i Søgne og Songdalen Budstikke. I rollen som næringspolitisk leder skal han styrke foreningens arbeid i større politiske saker som er viktig for medlemmene. Dette er for eksempel knyttet til samferdsel, store arealsaker, kommuneplan med mer. Sentralt i jobben hører også å styrke kontakten inn mot det politiske liv, både lokalt, regionalt og nasjonalt. Roar får blant annet også en rolle inn mot foreningens ressursgrupper, som til sammen gir et godt innblikk i medlemmenes synspunkter.

– Medlemmene gav tydelig uttrykk for i høst da de ble spurt om foreningens arbeid, at de ønsket en styrking av det næringspolitiske arbeidet utover den jobben som allerede gjøres som møteplass. NIKR skal bli mer synlig i de store sakene som er viktige for vår region. Derfor er vi veldig glad for å ha fått Roar med på laget, sier Anita S. Dietrichson, administrerende direktør i Næringsforeningen.

Viktige saker foreningen har jobbet med i 2017:

 • Møter med Søgne og Songdalen kommune. Hensikt: Å arbeide for at regionen må bli mer synlig og få større gjennomslag i nasjonal sammenheng, slik at flere bedrifter velger å etablere seg og det blir vekst i folketallet i Søgne.
 • Møter med de tre ordførerne fra hhv Kristiansand, Søgne og Songdalen. Brandsdal Group den 5. september 2017. Nærmere 90 personer møtte opp, hvor bl.a. signalet om fokus ville flytte seg mot vest, etter kommunesammenslåingen.
 • Ny avkjøring til Mjåvann også i 2017.
 • Høringsuttalelser i reguleringsplaner/kommunedelsplaner.
 • Lunsj før jul med sponsorene til Søgne Fotballklubb, hvor vi orienterte om NiKr.
 • I SPENN har vi hatt en rekke artikler knyttet til Søgne og Songdalen; Hovedsak i SPENN om Sørlandets ukjente verdensmestere, deriblant Oceaneering Rotator, Blå Vekst og taredyrking i Søgne-skjærgården, bedriftsreportasjer om Cemo og Brandsdal Group og portrettintervju med ordfører Astrid Hilde.
Annonse
Annonse
Annonse

DEL

TWITTER
FACEBOOK
LINKEDIN
Annonse
Annonse
Annonse
Bjørn Erland gir seg i Næringsforeningen etter fem år i jobben. Erland har hatt ansvaret for foreningens medlemmer i Søgne og Songdalen.

– Bjørn har først og fremst snakket med næringslivet slik at vi har gått ut med en samlet stemme fra Søgne og Songdalen, sier administrerende direktør  Anita S. Dietrichson.

– Han har forstått hva næringslivet i Søgne og Songdalen har vært opptatt av, basert på sine relasjoner og kunnskap om næringslivet der. I tillegg har han arbeidet med kommunesammenslåingen i to kommuner hvor motstanden var stor, og nei-flertallet for sammenslåing klar, fortsetter Dietrichson.

Bjørn Erland kom fra stillingen som banksjef i Søgne og Greipstad Sparebank da han startet i næringsforeningen i 2014, og var den første næringskoordinator for næringslivet i Søgne og Songdalen. Det var næringslivet selv som foreslo Bjørn i sin tid, et forslag som også ble heiet fram av de to ordførerne. Samtidig ble det etablert en ressursgruppe, basert på de 78 medlemsbedriftene i de to kommunene (40 i Søgne og 38 i Songdalen). Bygg- og anlegg er den dominerende bransjen. Denne medlemsgruppen har cirka 1600 ansatte og en omsetning på 3,5 milliarder kroner.

-Vi takker Bjørn for en flott innsats for næringslivets sak, og ønsker ham lykke til med pensjonisttilværelsen, sier Dietrichson.

Roar Osmundsen startet som ny næringspolitisk leder i Næringsforeningen  i mars.

Samtidig har det kommet en ny mann inn i Næringsforeningens stab, som vil ivareta området Erland dekket. Roar V. Osmundsen tiltrådte 12. mars som næringspolitisk rådgiver i Næringsforeningen. Han kommer fra stillingen som redaktør i Søgne og Songdalen Budstikke. I rollen som næringspolitisk leder skal han styrke foreningens arbeid i større politiske saker som er viktig for medlemmene. Dette er for eksempel knyttet til samferdsel, store arealsaker, kommuneplan med mer. Sentralt i jobben hører også å styrke kontakten inn mot det politiske liv, både lokalt, regionalt og nasjonalt. Roar får blant annet også en rolle inn mot foreningens ressursgrupper, som til sammen gir et godt innblikk i medlemmenes synspunkter.

– Medlemmene gav tydelig uttrykk for i høst da de ble spurt om foreningens arbeid, at de ønsket en styrking av det næringspolitiske arbeidet utover den jobben som allerede gjøres som møteplass. NIKR skal bli mer synlig i de store sakene som er viktige for vår region. Derfor er vi veldig glad for å ha fått Roar med på laget, sier Anita S. Dietrichson, administrerende direktør i Næringsforeningen.

Viktige saker foreningen har jobbet med i 2017:

 • Møter med Søgne og Songdalen kommune. Hensikt: Å arbeide for at regionen må bli mer synlig og få større gjennomslag i nasjonal sammenheng, slik at flere bedrifter velger å etablere seg og det blir vekst i folketallet i Søgne.
 • Møter med de tre ordførerne fra hhv Kristiansand, Søgne og Songdalen. Brandsdal Group den 5. september 2017. Nærmere 90 personer møtte opp, hvor bl.a. signalet om fokus ville flytte seg mot vest, etter kommunesammenslåingen.
 • Ny avkjøring til Mjåvann også i 2017.
 • Høringsuttalelser i reguleringsplaner/kommunedelsplaner.
 • Lunsj før jul med sponsorene til Søgne Fotballklubb, hvor vi orienterte om NiKr.
 • I SPENN har vi hatt en rekke artikler knyttet til Søgne og Songdalen; Hovedsak i SPENN om Sørlandets ukjente verdensmestere, deriblant Oceaneering Rotator, Blå Vekst og taredyrking i Søgne-skjærgården, bedriftsreportasjer om Cemo og Brandsdal Group og portrettintervju med ordfører Astrid Hilde.

Tagger:, ,

Våre hovedsamarbeidspartnere

Vil du motta nyhetsbrev og invitasjoner?

Fyll ut skjemaet nedenfor