AA

– Målet er å øke konkurransekraften i regionen

  • - Det er bra at tiltakene kommer, men vi er bekymret for at utbetalingene først kommer neste år, sier Trond M. Backer i Næringsforeningen. FOTO: Trond Even Tønnessen i Kristiansand kommune.

DEL

TWITTER
FACEBOOK
LINKEDIN

Miljøfyrtårn, Næringsforeningen, Kvadraturforeningen og Usus tilbyr nå kurs-pakker til bedrifter innen handel, reiseliv og servering som ønsker konkrete tips til hvordan gjøre bærekraft lønnsomt.

– Miljøfyrtårn har gått sammen med Kvadraturforeningen, Usus og Næringsforeningen for å lage skreddersydde “Bli Miljøfyrtårn”-kurs til handel, servering og reiseliv. Prosjektet har fått støtte av Kristiansand kommune, ved Business Region Kristiansand. For første gang vil kursene inneholde eksterne foredragsholdere som bidrar inn med sin ekspertise på ulike bærekraftstema, sier Linn Grøtberg, markedssjef i Miljøfyrtårn, og leder av næringsforeningens ressursgruppe Grønn omstilling.

Linn Grøtberg er leder for marked og kommunikasjon i Stiftelsen Miljøfyrtårn.

Kurs-programmet består blant annet av eksperter på avfallsreduksjon, leverandørkrav og bærekrafts-kommunikasjon. Camilla Gramstad (bærekraftsansvarlig i VIRKE) vil blant annet presentere nye trender innen handel og reiseliv.

– Bærekraft er et stadig viktigere konkurransefortrinn, fordi både markedet og myndighetene krever dokumentasjon på klima og miljø. Selv ikke Korona-viruset har satt en stopper for etterspørselen etter miljøvennlige bedrifter. I første halvdel av 2020 har vi opplevd 16 prosent vekst i Miljøfyrtårn-bedrifter sammenlignet med samme periode for rekordåret 2019. Det vitner om at næringslivet benytter omstillingsfasen vi står i til å forberede seg på den nye normalen – bærekraftig business, understreker Grøtberg.

Målet med prosjektet er å øke konkurransekraften i regionen og sikre videreutvikling av viktige bransjer for Kristiansand. Kursene starter i oktober, avsluttes i januar 2021, og gjør dermed bedriftene klare for Miljøfyrtårn-sertifisering i februar neste år.

– Vi vet at våre medlemmer er opptatt av å bli mer bærekraftige, og ønsker å få verktøy for å bli grønnere.  Mange bedrifter har kunder som krever at leverandører dokumenterer at de produserer innenfor en bærekraftig forretningsmodell, noe som tvinger bedriftene til å bli mer bærekraftige. Disse kursene vil gi noen konkrete tips og verktøy som hjelper bedriftene, man får høre eksempler fra virksomheter andre steder i landet,  og de er spisset på målgruppene: servering, handel og reiseliv, sier Trond Backer, administrerende direktør i Næringsforeningen.

Kursene er sterkt rabattert og har oppstart 27. og 28.oktober. Les mer om kursene, og finn lenker til påmelding nederst i saken:

Pris-eksempel for bedrifter med inntil 9 årsverk: (Ved flere årsverk, vil prisene være høyere på selve etableringsgebyret, i tillegg vil den årlige serviceavgiften øke med antall årsverk**)

Etableringsgebyr kr. 3920
Årlig serviceavgift kr. 1750,-
Deltakelse program Kristiansand: 3500
Sertifisørkostnad (Lokale priser) 6000,-

Samlet sum liten bedrift: 15170,- + mva  

(**Andre etableringsgebyr ved flere årsverk

10-29 årsverk kr. 6070,

30-49 årsverk kr. 9350,-

50-99 årsverk kr. 12520,-)

Her finner du mer informasjon om kursene:

Handel: https://www.miljofyrtarn.no/sertifiseringskurs/handel-krs-oktober/

Reiseliv: https://www.miljofyrtarn.no/sertifiseringskurs/reiseliv-krs-oktober/

Servering: https://www.miljofyrtarn.no/sertifiseringskurs/servering-krs-oktober/

DEL

TWITTER
FACEBOOK
LINKEDIN
Miljøfyrtårn, Næringsforeningen, Kvadraturforeningen og Usus tilbyr nå kurs-pakker til bedrifter innen handel, reiseliv og servering som ønsker konkrete tips til hvordan gjøre bærekraft lønnsomt.

– Miljøfyrtårn har gått sammen med Kvadraturforeningen, Usus og Næringsforeningen for å lage skreddersydde “Bli Miljøfyrtårn”-kurs til handel, servering og reiseliv. Prosjektet har fått støtte av Kristiansand kommune, ved Business Region Kristiansand. For første gang vil kursene inneholde eksterne foredragsholdere som bidrar inn med sin ekspertise på ulike bærekraftstema, sier Linn Grøtberg, markedssjef i Miljøfyrtårn, og leder av næringsforeningens ressursgruppe Grønn omstilling.

Linn Grøtberg er leder for marked og kommunikasjon i Stiftelsen Miljøfyrtårn.

Kurs-programmet består blant annet av eksperter på avfallsreduksjon, leverandørkrav og bærekrafts-kommunikasjon. Camilla Gramstad (bærekraftsansvarlig i VIRKE) vil blant annet presentere nye trender innen handel og reiseliv.

– Bærekraft er et stadig viktigere konkurransefortrinn, fordi både markedet og myndighetene krever dokumentasjon på klima og miljø. Selv ikke Korona-viruset har satt en stopper for etterspørselen etter miljøvennlige bedrifter. I første halvdel av 2020 har vi opplevd 16 prosent vekst i Miljøfyrtårn-bedrifter sammenlignet med samme periode for rekordåret 2019. Det vitner om at næringslivet benytter omstillingsfasen vi står i til å forberede seg på den nye normalen – bærekraftig business, understreker Grøtberg.

Målet med prosjektet er å øke konkurransekraften i regionen og sikre videreutvikling av viktige bransjer for Kristiansand. Kursene starter i oktober, avsluttes i januar 2021, og gjør dermed bedriftene klare for Miljøfyrtårn-sertifisering i februar neste år.

– Vi vet at våre medlemmer er opptatt av å bli mer bærekraftige, og ønsker å få verktøy for å bli grønnere.  Mange bedrifter har kunder som krever at leverandører dokumenterer at de produserer innenfor en bærekraftig forretningsmodell, noe som tvinger bedriftene til å bli mer bærekraftige. Disse kursene vil gi noen konkrete tips og verktøy som hjelper bedriftene, man får høre eksempler fra virksomheter andre steder i landet,  og de er spisset på målgruppene: servering, handel og reiseliv, sier Trond Backer, administrerende direktør i Næringsforeningen.

Kursene er sterkt rabattert og har oppstart 27. og 28.oktober. Les mer om kursene, og finn lenker til påmelding nederst i saken:

Pris-eksempel for bedrifter med inntil 9 årsverk: (Ved flere årsverk, vil prisene være høyere på selve etableringsgebyret, i tillegg vil den årlige serviceavgiften øke med antall årsverk**)

Etableringsgebyr kr. 3920
Årlig serviceavgift kr. 1750,-
Deltakelse program Kristiansand: 3500
Sertifisørkostnad (Lokale priser) 6000,-

Samlet sum liten bedrift: 15170,- + mva  

(**Andre etableringsgebyr ved flere årsverk

10-29 årsverk kr. 6070,

30-49 årsverk kr. 9350,-

50-99 årsverk kr. 12520,-)

Her finner du mer informasjon om kursene:

Handel: https://www.miljofyrtarn.no/sertifiseringskurs/handel-krs-oktober/

Reiseliv: https://www.miljofyrtarn.no/sertifiseringskurs/reiseliv-krs-oktober/

Servering: https://www.miljofyrtarn.no/sertifiseringskurs/servering-krs-oktober/

Tagger:, , , ,

Våre hovedsamarbeidspartnere

Vil du motta nyhetsbrev og invitasjoner?

Fyll ut skjemaet nedenfor